Rosja

W zaklętym kręgu rusofobii

bielen 1.jpg
Mam przyjemność uczestniczyć w prezentacji kolejnego tomu – VII – szkiców Pana Profesora Witolda Modzelewskiego pt. „Polska-Rosja. Cud nad Wisłą – zwycięstwo zapowiadające katastrofę”.

Polska i Słowianie jako pomost między Europą, Eurazją i Azją?

lodz 1.jpg
Naszym zamiarem jest pokazanie, że choć stosunki polsko-rosyjskie przeżywały w historii trudne chwile, w stosunkach między tymi dwoma państwami i narodami było także wiele pozytywnych aspektów, na różnych szczeblach, które są obecnie zaniedbywane lub zignorowane.

Wspólna historia powinna nas zbliżać

swider 2b.jpg
„Fakt, że Polacy wnieśli tak potężny wkład w rozwój rosyjskiej kultury i nauki może ciążyć niektórym Rosjanom, choć z drugiej strony i Polacy, i Rosjanie po przeczytaniu tej książki dziwią się, że związki historyczne między Polakami a Rosjanami były tak bliskie” - mówi Mariusz Świder, autor książki „Jak stwarzaliśmy Rosję”

Suwerenistyczny socjalkonserwatyzm

putin 4_0.jpg
Klub Wałdajski gromadzi od 2004 roku czołowych polityków, politologów, ekonomistów, wynalazców, ekspertów i dziennikarzy. Jest przestrzenią dyskusyjną organizowaną przez Rosjan i z myślą o zaistnieniu Rosji na intelektualnej mapie świata.

Nasza wojna epistemologiczna

dugin_3.jpg
Jeden z moich włoskich przyjaciół z kręgów akademickich przesłał mi niezwykle istotne uwagi o tym, jak cenzura, deplatforming i cancel culture stosowane są w globalnym systemie edukacji w sferze filozofii. Przytaczam w skrócie streszczenie jego niezwykle celnych obserwacji.

Ruś Bałtycka – białoruska odpowiedź na Trójmorze

sankt peteresburg.jpg
W kontekście obecnego kryzysu białoruskiego zwraca się uwagę, że społeczeństwo Białorusi demonstruje przeciwko władzy Aleksandra Łukaszenki, gdyż zazdrości sąsiadom szybszego rozwoju cywilizacyjnego i wyższego poziomu konsumpcji.

Rosyjskie zwierzchnictwo nad Polską miało różne oblicza

wiernicka 3a.jpg
„Na prowincji Rosjan postrzegano źle i unikano. W kosmopolitycznej Łodzi, gdzie w latach 70 i 80-ch XIX wieku katolicy stanowili mniej niż 50 % populacji, Rosjanin był po prostu sąsiadem i nie wzbudzał negatywnych emocji” – mówi Violetta Wiernicka

Nowe ramy ustrojowe putinizmu

putin 2_1.jpg
Obowiązująca do dziś konstytucja Federacji Rosyjskiej jest produktem epoki jelcynowskiej smuty. Już same okoliczności jej uchwalenia w 1993 roku wiążą się z próbą odgórnego narzucenia wzorców tradycji rosyjskiej i oczekiwaniom Rosjan całkowicie obcych.

Czy Rosja potrzebuje wartości „uniwersalnych”?

patruszew_0.JPG
Przyjęcie poprawek do Konstytucji Federacji Rosyjskiej zapoczątkuje nowy etap w dziejach rosyjskiej państwowości. Zmiany, których celem jest obrona podstawowych wartości rodzinnych, prawdy historycznej, wzmocnienie duchowego i moralnego wychowania, wsparcie i opieka państwa nad kulturą rozumianą jako unikalne dziedzictwo wieloetnicznego narodu rosyjskiego.

Jak zabito mały ruchu graniczny z Rosją

kaliningrad 2a.jpg
4 lipca mija czwarta rocznica zawieszenia obowiązywania umowy o małym ruchu granicznym między Polską a Federacją Rosyjską. Umowa została zawarta 14 grudnia 2011 roku w Moskwie, gdzie podpisali ją ministrowie spraw zagranicznych Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Strony

Subskrybuj Rosja