Publicystyka

Obłuda Adamowicza i spółki

lviv.jpg
„Manifestacja antyfaszystowska” w Gdańsku 21 kwietnia była wyrazem najwyższej obłudy i dwulicowości jej organizatorów. Nie jestem sympatykiem ONR i wielokrotnie krytykowałem tę organizację. Jednakże nie można nie zauważyć rażącego braku proporcji w potępianiu ONR i ogólnie polskiego nacjonalizmu przez organizatorów i uczestników gdańskiej manifestacji, a ich pobłażliwością dla nacjonalizmu i faszyzmu ukraińskiego.

Rozmowy małżeńskie Wielomskich 8: janusowe oblicze Rewolucji

armee 3.jpg
Adam Wielomski: Roman Dmowski napisał w jednej ze swoich broszur, że Rewolucja Francuska była czymś zgoła negatywnym i niepotrzebnie epatowała okrucieństwem, jednakże należy docenić jej walor narodowotwórczy, ponieważ to w jej czasie narodził się nad Sekwaną i Loarą nowoczesny nacjonalizm.

Nasz ulubieniec – Kazio Wóycicki

kazio .jpg
Kazimierz Wóycicki – na popularnym portalu indoktrynującym Polaków – Onecie (gdzie nie można już nawet komentować bez posiadania konta na facebooku!), zajął się tym razem, ni mniej, ni więcej, ale „Myślą Polską” pod wymownym tytułem „Jak się szerzy w Polsce kremlowska dezinformacja?”. Wóycicki zaczyna w tonie polskich i amerykańskich rusofobów. Otóż, celem Putina jest m.in.:

Z budki dróżnika (5)

zaborny 2.jpg
Cechą kultury masowej jest teatralizacja życia publicznego i tabloidyzacja prasy, także tygodników opinii. W mediach elektronicznych królują jednodniowe newsy o niczym. Ostatnio przykładem tego, było podniecanie ludu psychozą wojny brytyjsko-rosyjskiej z powodu tajemniczego zatrucia gazem brytyjskiego szpiega.

PiS w pułapce radykalizmu

JK 2.jpg
Pozbycie się przez kierownictwo PiS, a właściwie prezesa Jarosława Kaczyńskiego – Antoniego Macierewicza ze stanowiska szefa MON, miało zapoczątkować nową, bardziej „umiarkowaną” erę rządów tej partii. Nic z tego nie wyszło.

Rozmowy małżeńskie Wielomskich 7: prawica i lewica

wielomscy 1_2.jpg
Adam Wielomski: Coraz częściej mówi się i pisze o końcu tradycyjnej dychotomii politycznej na prawicę i lewicę. Zanik tego podziału jako pierwszy skonstatował przed laty Adam Michnik, w związku z czym traktowano tę myśl długo, zbyt długo, jako próbę zamazywania rzeczywistości. Za rządów PiS-u widzimy jak stare etykiety ideologiczne przestają przystawać do rzeczywistości.

"Chytra baba z Brzeszcz"

szydlo_2.jpg
Rozdanie wysokich nagród członkom rządu Beaty Szydło wywołało niesmak w opinii publicznej. Do tego była pani premier w dość prostacki sposób broniła tej decyzji, co jeszcze bardziej zwiększyło ten niesmak. Swego czasu w internecie popularna była „chytra baba z Radomia”.

Śmierć Chrystusa

pilat.jpg
Na śmierć Jezusa Chrystusa, którą poniósł na krzyżu z wyroku Poncjusza Piłata, spójrzmy z punktu widzenia jej czysto ziemskich przyczyn, może nawet przed nami nieco ukrytymi. W pismach kanonicznych – Ewangelie – ale również wśród egzegetów wymienia się dwie podstawowe: polityczne i wyznaniowe.

Podwórkowe popychadła

moraw.jpg
Wychowałem się w robotniczej rodzinie na fabrycznym osiedlu. Pamiętam, że na podwórku wśród kilkunastoletnich chłopaków rządziły bandy. Bandzie przewodzili ci, którzy umieli się bić i najlepiej grali w piłkę nożną. W bandzie był też ktoś w rodzaju podwórkowego przygłupa i popychadła.

Trzy „Gazety” przeciw jednemu

warszawka.jpg

Wśród obecnych na polskim rynku prasowym gazet wyróżniają się trzy tytuły, które określają się jako sobie wrogie. Są to „Gazeta Wyborcza”, „Gazeta Polska” i „Warszawska Gazeta”. Wręcz można powiedzieć, że w sensie deklaracji jest to wojna każdego z każdym.

Strony

Subskrybuj Publicystyka