Kultura

Polska mogiła w huculskiej krainie

huculi.jpeg
Los Józefa Wydry maszynisty na kolei wąskotorowej w Państwowym Tartaku w Worochcie i 71 innych polskich mieszkańców tego wschodniokarpackiego kurortu zmącił mi wyidealizowany przez lata wizerunek Hucuła. Bo jak można było nie ulec oczarowaniu tą grupą etniczną, gdy sam często śpiewałem ,,Dla Hucuła nie ma życia…”, gdy znakomici literaci polscy ze Stanisławem Vincenzem, piewcą życia tych górali roztaczali aurę wyjątkowości, tajemniczości, piękna i umiłowania wolności przez nich.

Roman Dmowski na ekranie

koplewska 33.jpg
Najpierw postać Romana Dmowskiego ujrzeliśmy w serialu Jarosława Marszewskiego „Młody Piłsudski” (2019). W rolę Dmowskiego, który pojawia się w 4. i 10. odcinku, wcielił się Marek Nędza. Z kolei 9 listopada br. w Teatrze Telewizji (TVP 1) wyemitowano sztukę w reżyserii Macieja Wojtyszki pt. „Ni z tego, ni z owego”. Tu Romana Dmowskiego zagrał Dariusz Kowalski.

Dmowski i Piłsudski w Teatrze Telewizji

dmowski 8.jpg
Premiera pierwszych odcinków „Króla” – ekranizacji powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Jana Matuszyńskiego – to nie jedyna nowość tegorocznej jesieni. 9 listopada br. w Teatrze Telewizji w TVP wyemitowana została sztuka zatytułowana „Ni z tego, ni z owego” w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Polskie hymny Rosji

glinka 2.jpg
Może to żart historii – ale gdy w 1795 roku dokonywał się trzeci rozbiór Polski – to oficjalnym hymnem Rosji był polski taniec narodowy – polonez. Był to pierwszy w historii hymn Rosji. Jego tytuł brzmiał Niech rozbrzmiewa grom zwycięstwa (Гром победы раздавайся) i skomponowany został w 1791 roku przez naszego rodaka z Warszawy – Józefa Kozłowskiego.

Twórca „Patrioty” nie żyje

pitynski.jpg
Zmarł Andrzej Pityński. Jego śmierć dotyka mnie osobiście. Ceniłem go nie tylko jako wybitnego rzeźbiarza, ale jako kolegę, bo uważam, że mam prawo do takich się zaliczać. Zanim poznałem Andrzeja osobiście byłem pod ogromnym wrażeniem jego "Mściciela".

Kto jest kim w teologii

okl slownik.jpg
Słowo teologia wywodzi się z greckiego theos logos. Z kolei po łacinie to sacra doctrina. Oba określenia mają to samo znaczenie – to nauka o Bogu. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa, wiedza ta rozwija się nieprzerwanie i obok filozofii była jedna z podstaw funkcjonowania średniowiecznych uniwersytetów.

Porządek organiczny w architekturze

Poczta_Główna_nad_Brdą_09_2009.jpg
Jednym z najważniejszych elementów konserwatywnej wizji świata jest organicyzm. Każdy konserwatysta, zasługujący na to miano, zgodzi się, że ludzkie życie zbiorowe powinna przenikać, ożywiać bądź kierunkować zasada organiczna. Często jednak poświęca się za mało uwagi lub wysiłku na wyjaśnienie, na czym polega organiczność.

Przeciw zakłamywaniu przeszłości

PAX.jpg
Bezpośrednim impulsem do przygotowania niniejszego tekstu stało się pytanie mojej studentki. Po wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim, poprosiła mnie o wyjaśnienie sprzeczności między obrazem Polski Ludowej w mediach jako „czarnej dziury”, czasów głodu, kolejek oraz octu na pustych pólkach a oglądanymi przez nią arcydziełami filmowymi, które powstały w tamtych czasach oraz wydanymi wówczas znakomitymi dziełami literackimi.

63 dni

okl pilawa.jpg

Bądź ze mną

Bądź ze mną
Gdy przez gruzy biegnę jak przez przeszkody
Jak w biegu na czas
Bądź ze mną
Gdy z rozwianą grzywką nieświeżym oddechem lgnę do Twoich rąk
Bądź ze mną
Kiedy męskim krokiem w dziecięcych butach pognam prosto w krzyk
Bądź ze mną
Gdy będę podchodził pod bramę niebieską
Warszawo

Stefana Żeromskiego przyjaźń z endekiem

zeromski.jpg
Związki przedwojennego obozu narodowego ze światem literatury od wielu już lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Wskazując niejako na przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, wspomnieć można chociażby o opracowaniach opisujących znajomość Romana Dmowskiego z wybitnymi pisarzami.

Strony

Subskrybuj Kultura