Świat

Powrót Rosji do Rogu Afryki

sudan 2.jpg
Podczas Zimnej Wojny siły radzieckie obecne były m.in. w Jemenie Południowym, w Somalii oraz w Etiopii rządzonej przez komunistycznego dyktatora Mengystu Hajle Mariama. W przypadku tego ostatniego kraju, radzieccy doradcy wojskowi zaangażowani byli w walki przeciw rebeliantom tigryjskim i erytrejskim, zaś radziecka marynarka wojenna operowała u wybrzeży Erytrei, wchodzącej wówczas w skład Etiopii, i uczestniczyła w ostrzeliwaniu rebeliantów.

Europa w sieci Sorosa

orban_1.jpg
Podczas tych wszystkich kryzysów ten spekulant – który nazywa siebie filantropem – nie brał pod uwagę interesów mieszkańców Europy, ale działał na swoją korzyść. W czasie kryzysu gospodarczego zaatakował węgierski forint i największy bank na Węgrzech. W czasie kryzysu migracyjnego planował przyspieszyć, rozlokować i sfinansować przesiedlenia imigrantów; a teraz proponuje, by państwa członkowskie wzajemnie się karały, zamiast zastosować solidarność i wzajemną pomoc.

Joe Biden u progu prezydentury

biden 2_0.jpg
Emocje związane z procesem wyborczym w Stanach Zjednoczonych przeszły w fazę delikatnego uspokojenia, aczkolwiek na ogólnie wysokim poziomie emocji w stanach średnich. Porażki Trumpa w sądach stanowych, a także potwierdzenie jego przegranej pomimo przeliczenia głosów (Georgia), spowodowały, że nie wydaje się być on już tak przekonanym o możliwości odwrócenia wyniku wyborów w sposób – nazwijmy to – cywilizowany.

Nie żyje legenda

Maradona_1986_vs_italy.jpg
W wieku 60 lat zmarł Diego Armando Maradona, wirtuoz futbolu, dla wielu fanów największy piłkarz w historii. Jak informują media Maradona doznał ataku serca w swoim prywatnym domu w Tigre na przedmieściach Buenos Aires.

Koszmary ze snów rusofobów

the american 1.jpg
Słyszymy często, że były przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Joe Biden jest dobrze przygotowany w sferze spraw międzynarodowych, co odpowiada urzędowi prezydenta. Faktycznie, został nominowany przez Demokratów na wiceprezydenta u boku Baracka Obamy właśnie z uwagi na swoje doświadczenie w sferze międzynarodowej.

Libia znów dalej od pokoju

S  Williams1.jpg
Niedawno pojawiły się informacje o próbach dialogu, który ma doprowadzić do porozumienia w trwającym od dziewięciu lat konflikcie libijskim. Pod patronatem specjalnego wysłannika ONZ, amerykańskiej dyplomatki Stephanie Williams, 15 listopada w Tunezji odbyło się inauguracyjne spotkanie Libijskiego Forum Dialogu Politycznego. Jedynym jego efektem są dywagacje na temat możliwych ogólnokrajowych wyborów w podzielonym państwie i kilka niezbyt wiele znaczących deklaracji.

Libia - Waszyngton promuje islamistów

libia 4.jpg
W cieniu wyborów w Stanach Zjednoczonych, wojny w Górskim Karabachu, kryzysu pandemicznego i innych absorbujących uwagę mediów zjawisk, nadal nierozwiązany pozostaje konflikt w Libii. Ostatnie ruchy personalne w tym kraju rodzą tymczasem poważne obawy, co do bezpieczeństwa nie tylko Libijczyków, ale też mieszkańców Europy.

Trump jeszcze walczy

trump 33.jpg
Uważam, że Andrzej Duda tym razem akurat słusznie powstrzymał się z gratulowaniem „zwycięstwa” Joe Bidenowi, bo też, rzeczywiście, czas na to przyjdzie ewentualnie po ogłoszeniu wyniku głosowania w kolegium elektorskim lub nawet po orzeczeniu Sądu Najwyższego o ważności wyborów. Tweet Dudy wpisuje się, moim zdaniem, sprawnie w działania pozwalające zachować potencjał stosunków zarówno z (rozsypującym się) obozem Trumpa, jak i z obozem Bidena.

USA - pełzający zamach stanu

vote.jpg
Przez cztery lata koalicja; właścicieli wielkich korporacji, banków, mediów, mediów społecznościowych, "elity" partii demokratyczno-socjalistycznej i republikański-socjalistycznej, pracownicy obu partii przypięci do żłobu kasy.

Trzeciorzędne wybory

trump 3.jpg
Nadchodzące wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, jak się wydaje, budzą w Polsce przesadne emocje. Oczywiście, są one najgłośniejszym z tegorocznych spektakli na politycznym afiszu, jednak nic nie uzasadnia emocjonowania się starciem Donalda Trumpa z Joe Bidenem.

Strony

Subskrybuj Świat