Otwarcie szlaku konnego do Białegostoku

husaria 1.jpg
18 sierpnia Podlaska Chorągiew Husarska otworzyła Szlak Husarski, łączący południową „końską obwodnicę Białegostoku” z miastem. Z Klubu w Ignatkach husarze w zbrojach na czele z Emilem Mościckim dzierżącym ponad 5 metrową chorągiew województwa podlaskiego wraz z rtm Dariuszem Wasilewskim otwierali kawalkadę do której przyłączały się konie z jeźdźcami z okolicznych stajni.

Dzielnie jechały m.in. Agnieszka Muszyńska ze Stajni w Dolinie w Trypuciach, Magda Kondracka i Weronika Dojlida oraz jeźdźcy z Turośni i amazonka na koniu spod Tykocina. Skwar szczególnie uroczył husarzy, którzy przejechali w pełnych zbrojach ponad 20 km. Miłe powitania jednak studziły gorącą atmosferę. Kawalkada przejechała Księżyno i to dokładnie w chwili zakończenia Mszy Św.

Potem było najbardziej liczne przyjęcie pod patriotycznym pomnikiem w Niewodnicy, gdzie ponad stu mieszkańców witało konnych i to wręcz przez całą miejscowość. Później Tołcze, Trypucie, Barszczówka a wszędzie ludzie pozdrawiający gestami przyjaźni. Małe domki, pola, lasanki, człapią, a potem skokiem czyli galopem szła kolorowa banderia …

Rajd zakończył się w Dobrowodzie w gospodarstwie agroturystycznym pana Sławomira Halickiego, który odsłonił tablicę pamiątkową swego dziadka Wacława Halickiego, dzielnego żołnierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, protoplasty rodu Halickich w Dobrowodzie. Powstała Izba Edukacji przez Tradycję. Uroczystością towarzyszył poczęstunek, patriotyczna muzyka oraz dynamiczne pokazy husarskie.

Organizatorem akcji była Fundacja Obowiązek Polski, przy współpracy Gminy Juchnowiec Kościelny i Turośń Kościelna oraz Podlaskiego Związku Jeździeckiego.

Wydarzenie na które składało się m.in. wytyczenie i profesjonalne oznaczenie szlaku i wydanie plakatów z mapą szlaków konnych wokół Białegostoku sfinansowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z samorządem rozpoczęty został proces jednoczenia ludzi, środowisk kochających przyrodę, konie i aktywny wypoczynek.

Dzial: