Nowy numer "Znad Wilii"

wilno.jpg

W dystrybucji jest już wiosenny nr 1/69 kwartalnika. Nabywając czasopismo, wspieracie Państwo polskie słowo na Litwie! ZNAD WILII to 160 stron fascynującej lektury! M.in. w numerze:

MÓJ KĄT EUROPY
W felietonie wstępnym Skazać na niebyt wieloletni tytuł red. naczelny pisze o niemożności pozyskania środków na ZW w litewskich konkursach wspierania mediów. Czytamy m.in.: Pytaniem jest: czy odcięcie od dofinansowania w działaniach non profit jest uzasadnione, podczas gdy Polacy, obywatele tego kraju, płacą podatki i zasilają również takie fundacje (powołane by właśnie wspierać media).

IN MEMORIAM
poświęcone jest Aldonie Dragan-Gaweckiej, wspaniałej Obywatelce Kresów, jak Ją określił Tomasz Otocki, otwartej na wielonarodowe i wielokulturowe bogactwo Pogranicza, pisarce i animatorce kultury Małych Ojczyzn.

ZNAD DNIEPRU
Korespondent własny w Kijowie, Maciej Mieczkowski, w felietonie Ukrainy droga do Europy, trzeba dodać, że bardzo wyboistej, barwnie szkicuje współczesne życie na Ukrainie.

ZNAD PREGOŁY
Irina Treń tym razem pisze o życiu muzycznym Insterburga (obecie Czerniachowsk) przed wojną, w tym o artystach pochodzenia litewskiego i polskiego na d. Prusach Wschodnich.

Z DOLINY ŁOSOŚNY
Leonard Drożdżewicz pisze o misjonarzu w Papui-Nowej Gwinei, ks. Jarosławie Wiśniewskim, którego korespondencje drukowaliśmy w ZW z Ukrainy i Rosji; o muzyce do wiersza wileńskiego poety Sławomira Worotyńskiego; zastanawia się tropem Józefa Mackiewicza na istotą patriotyzmu pejzażu (w nawiązaniu do wystawy Wiktorii Tołłoczko-Tur).

20 LAT INSTYTUTU POLSKIEGO W WILNIE
Marcin Łapczyński, obecny dyrektor placówki, pisze o jej działałności w ostatnich latach, a jednocześnie podsumowuje
obecność Instytutu Polskiego na mapie kulturalnej Litwy.

okl wilia.jpg

500 LAT REFORMACJI NA LITWIE
Tomasz Otocki artykułem Kościół przedzielony tylko granicą
inicjuje nowy cykl, poświęcony reformacji i jej wpływowi na inne dziedziny życia Litwie. Na razie temat ten podejmowany jest tylko w Znad Wilii.

KAWIARNIA LITERACKA
zaprasza do tegoroczny XXIV Międzynarodowy Festiwal Poetycki MAJ NAD WILIĄ pod znakiem Melchiora Wańkowicza (jak na razie 125. rocznicę urodzin pisarza obchodzą tylko wilnianie, organizatorzy festiwalu). Tomasz Snarski, przywołując niezwykłe miejsca miasta nad Wilią (Wilno, które pokochałeś), w wzruszający sposób pisze o Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki.
Współczesną poezję ukraińską reprezentuje poetka z Kijowa Teodozja Zariwna, uczestniczka MAJA NAD WILIĄ bardzo szczerymi i osobistymi Wierszami z czasów krwi.
Natomiast w vilnianie wierszem prezentowany jest wiersz Zbigniewa jędrychowskiego pt. Zielony Most.
W dziale PRZECZYTANE prof. Władysław Zajewski omawia książkę Janusza Jasińskiego w eseju Rozłąka jest naszym losem, a Leonard Drożdżewicz z kolei przedstawia nową książkę poezji Zajewskiego, wilnianina z urodzenia pt. Ulica Śniegowa (Wilno).

MAŁO ZNANE KARTY HISTORII
O wynalazcy łodzi podwodnej rodem z Wileńszczyzny, Kazimierzu Czarnowskim, pisze prof. Mieczysław Jackiewicz.

RODOWODY
Natalia Miziarska z Połocka pisze (Majątek Hrebnickich w Orzechownie) o opłakanym stanie dawnej posiadłości na Białorusi

BIBLIOGRAFIA: 1989-1900
Na prośbę Czytelników i Użytkowników ZW (m.in. badaczy, studentów) zamieszamy pierwszy odcinek bibliografii pisma, z lat przed lat zdobyciem niepodległości na Litwie. Opracowanie: Zofia Mitan

POLACY WIELU KULTUR:
KRESOWE RODOWODY OCZYMA MŁODYCH
Uczennica gimnazjum w Gdańsku pisze o łączności trzech pokoleń Adamowiczów o szukaniu swych wileńskich korzeni (Chłopiec z miasta Piłsudskiego).

PASJE
W artykule Adam Miedzybłodzki, artysta niepośledniej rangi Halena Głogowska pisze o losach malarza o korzeniach białoruskich, mocno związanym z Wilnem i zapomnianym pod koniec swego życia.
Zapiskach uczestnika i obserwatora znajdziemy relację z wystawy Wiktorii Tołłoczko-Tur; refleksje nt. Kaziuki: trzymać się tradycji, czy bszukać nowych form, by zachowac tradycję?
Poczet twórców literatury wileńskiej zawiera ich notki od XVI wieku do roku 1945 i drukowany jest alfabetycznie w odcinkach. W tym numerze odcinek 16 (litera K,L).

LISTEM i MAILEM. POCZTA REDAKCYJNA
zawiera listy Czytelników.

LITWA-POLSKA. Z MIESIĄCA NA MIESIĄC.
WYDARZENIA, FAKTY, OPINIE.

Nigdzie Państwo nie znajdą tak pełnej kroniki relacji polsko-litewskich, z przedstawieniem też wydarzeń z udziałem Polaków na Litwie i Litwinów w Polsce, działalności odrębnych placówek (Instytut Polski w Wilnie, Litewskie Centrum Kultury w Warszawie, Dom Kultury Polskiej i in.). Sygnalizowane są nagrody i nobilitacje, a przede wszystkim nowości wydawnicze. Są to informacje szczególnie przydatne dla zainteresowanych regionem badaczy, studentów, ludzi stąd pochodzących.

Pismo dostępne w Polsce i w Warszawie:
W salonikach-kioskach RUCH-u i sieci Garmond Press,
w księgarni im. B. Prusa (Krakowskie Przedmieście 7),
w Domu Spotkań z Historią (Karowa 20).
Czasopismo wysyłamy pocztą.
Zamówić można mailem lub telefonicznie:
48 508764030 (w Polsce) i 370 68469052 (na Litwie)

Informacja o naszych działaniach na www:
facebook.com/znadwilii, znadwiliiwilno.lt

Dzial: